Mythic Championship V Qualifier Weekend Top 128 Decklists and Metagame Analysis

The Mythic Championship V Qualifier Weekend is now underway! The top 1000 Mythic ranked constructed and limited ladder players from the three War of the Spark Seasons during May, June and July compete against each other to qualify for the Mythic Championship V tournament in October. You can find more information about the event here.

Update August 18: The qualifier weekend has now concluded with the top 16 players being invited to the next Mythic Championship tournament.

Top 128 Decklists

The first day has concluded with 128 players rising to the top, with results as good as 6 wins (and 2 losses) enough to progress to the second day of the event tomorrow. You can check out all the players and decklists below:

A tip for accessing the decklists in the pages abve – head to our Downloads section, grab the browser extentions so you can import these decklists onto MTG Arena with ease.

Metagame Breakdown

Below is the breakdown of the deck archetypes for the event – as expected, the top two decks are Vampires and Scapeshift.

Image courtesy of @aastroza

Deck Spotlight

The deck of the moment was MPL player Brad Nelson’s version of Bant Scapeshift he used in Fandom Legends recently, with multiple players reporting excellent win records with the same deck for the event.

Here is Simon’s decklist – he also qualified for the previous Mythic Championship through MTG Arena:

4 Teferi, Time Raveler (WAR) 221
1 Deputy of Detention (RNA) 165
2 Arboreal Grazer (WAR) 149
4 Elvish Rejuvenator (M19) 180
4 Hydroid Krasis (RNA) 183
2 Grow from the Ashes (DAR) 164
2 Time Wipe (WAR) 223
4 Circuitous Route (GRN) 125
4 Scapeshift (M19) 201
4 Growth Spiral (RNA) 178
1 Azorius Guildgate (RNA) 244
1 Blast Zone (WAR) 244
1 Blossoming Sands (M20) 243
1 Field of Ruin (XLN) 254
1 Glacial Fortress (XLN) 255
1 Hinterland Harbor (DAR) 240
1 Memorial to Genius (DAR) 243
1 Plains (WAR) 252
1 Simic Guildgate (WAR) 274
1 Simic Guildgate (WAR) 274
1 Sunpetal Grove (XLN) 257
1 Thornwood Falls (M20) 258
1 Tranquil Cove (M20) 259
2 Breeding Pool (RNA) 246
2 Forest (WAR) 264
2 Hallowed Fountain (RNA) 251
2 Island (WAR) 255
2 Temple Garden (GRN) 258
2 Temple of Mystery (M20) 255
4 Field of the Dead (M20) 247

2 Deputy of Detention (RNA) 165
1 Dovin's Veto (WAR) 193
2 Aether Gust (M20) 42
2 Agent of Treachery (M20) 43
2 Teferi, Hero of Dominaria (DAR) 207
2 Veil of Summer (M20) 198
4 Baffling End (RIX) 1

Another deck of the moment was the combo deck Stanislav Cifka, Ivan Floch and Ondrej Strasky bought to the event, involving a combo deck of Kethis, the Hidden Hand, Diligent Excavator and Mox Amber to mill out the opponent.

This is the decklist – we plan to do a full write up for the deck soon, so keep your eyes peeled for that:

2 Ashiok, Dream Render (WAR) 228
3 Tamiyo, Collector of Tales (WAR) 220
4 Teferi, Time Raveler (WAR) 221
4 Diligent Excavator (DAR) 51
4 Fblthp, the Lost (WAR) 50
4 Kethis, the Hidden Hand (M20) 211
4 Lazav, the Multifarious (GRN) 184
2 Urza's Ruinous Blast (DAR) 39
4 Mox Amber (DAR) 224
4 Oath of Kaya (WAR) 209
1 Drowned Catacomb (XLN) 253
1 Godless Shrine (RNA) 248
1 Temple of Mystery (M20) 255
2 Temple Garden (GRN) 258
3 Glacial Fortress (XLN) 255
3 Hallowed Fountain (RNA) 251
3 Temple of Malady (M20) 254
3 Temple of Silence (M20) 256
4 Breeding Pool (RNA) 246
4 Watery Grave (GRN) 259

1 Ashiok, Dream Render (WAR) 228
1 Urza's Ruinous Blast (DAR) 39
1 Tamiyo, Collector of Tales (WAR) 220
1 Jace, Wielder of Mysteries (WAR) 54
1 The Elderspell (WAR) 89
1 The Immortal Sun (RIX) 180
1 Tolsimir, Friend to Wolves (WAR) 224
2 Cerulean Drake (M20) 53
2 Legion's End (M20) 106
2 Teshar, Ancestor's Apostle (DAR) 36
2 Unmoored Ego (GRN) 212

Jeff Hoogland also brought an interesting Field of the Day deck with no Scapeshift but Yarok, the Desecrated instead.

1 Tamiyo, Collector of Tales (WAR) 220
4 Arboreal Grazer (WAR) 149
4 Cavalier of Thorns (M20) 167
4 Elvish Rejuvenator (M19) 180
4 Risen Reef (M20) 217
4 Yarok, the Desecrated (M20) 220
3 Thought Erasure (GRN) 206
1 Nexus of Fate (M19) 306
2 Disfigure (M20) 95
3 Assassin's Trophy (GRN) 152
1 Arch of Orazca (RIX) 185
1 Blast Zone (WAR) 244
1 Dismal Backwater (M20) 245
1 Drowned Catacomb (XLN) 253
1 Field of Ruin (XLN) 254
1 Forest (WAR) 264
1 Island (WAR) 255
1 Jungle Hollow (M20) 248
1 Memorial to Folly (DAR) 242
1 Memorial to Genius (DAR) 243
1 Simic Guildgate (WAR) 274
1 Swamp (WAR) 258
1 Thornwood Falls (M20) 258
1 Woodland Cemetery (DAR) 248
2 Breeding Pool (RNA) 246
2 Hinterland Harbor (DAR) 240
2 Overgrown Tomb (GRN) 253
2 Temple of Malady (M20) 254
2 Temple of Mystery (M20) 255
2 Watery Grave (GRN) 259
4 Field of the Dead (M20) 247

2 Disfigure (M20) 95
1 Assassin's Trophy (GRN) 152
2 Cast Down (DAR) 81
2 Legion's End (M20) 106
2 Noxious Grasp (M20) 110
2 Shifting Ceratops (M20) 194
4 Unmoored Ego (GRN) 212

And below the typical decks we’ve seen so far, there are also a lot of one-off decks, such as Gruul Aggro, Grixis Control and Sultai Dreadhorde making a subtle comeback.

There you have it! It was interesting to follow various players’ streams and tweets to see their progress in this event. Day 2 of the event will see the top 16 players tomorrow qualify for the Mythic Championship V in October. Players must use the same decks they used for day 1, so it will be interesting to see players prepare themselves against the opponent’s decks.

You may also like...

Comment